Miody ekologiczne – czy warto je kupować?

Wszyscy lubią miód. W końcu nic innego nie potrafi tak osłodzić życia. Za sprawą aromatycznej malinowej herbaty hojnie osłodzonej miodem nawet najbardziej ponury słotny wieczór staje się przyjemny. Na dodatek miody mają bardzo wiele właściwości odżywczych i leczniczych. Niestety – nie wszystkie sprzedawane produkty są naprawdę dobrej jakości i bezpieczne. Dlatego warto wybierać miody ekologiczne.

Miód ekologiczny, czyli jaki?

Osoby, które chcą mieć pewność, że kupują najlepszy produkt, powinny wybierać jedynie miody ekologiczne. Niektórzy uważają, że niewiele różnią się one od tych, które pozyskujemy ze zwykłej pasieki, ale to nie jest prawda. Miód ekologiczny to taki, który uzyskał certyfikat, ponieważ pochodzi z czystych rejonów, a w pasiece nie stosowano żadnych środków chemicznych (na przykład szkodliwych środków przeciwpasożytniczych). Uzyskany w ten sposób miód jest zdrowszy i nie ma żadnych zanieczyszczeń.

Oczywiście z małej przydomowej pasieki także można uzyskać dobrej jakości miód, zwłaszcza jeśli pszczelarz nie dokarmia pszczół cukrem. Jednak jest znaczna różnica między takim miodem a wyrobem ekologicznym, jest nią właśnie stan roślin, z których owady pozyskują nektar. Jeśli te są opryskiwane, trudno mówić o stuprocentowo czystym miodzie pełnym składników odżywczych.

Miód ekologiczny – jaki wybrać

Wybierając miód, warto sprawdzić czy ma on certyfikat ekologiczności. Do tego należy także sprawdzić miejsce pochodzenia produktu. Bardzo często zdarza się, że te oznaczone jako pochodzące spoza Unii Europejskiej, są… zrobione fabrycznie i z pszczołami nie mają za wiele wspólnego. A nawet jeśli tak, jest to produkt uzyskany z przetworzenia cukru, a nie naturalnego nektaru kwiatowego.

Aby mieć pewność, że miód jest dobrej jakości, należy wybierać te z czystych miejsc w Europie, a najlepiej krajowe. Pszczelarstwo w Polsce jest na wysokim poziomie, a produkty są naprawdę bardzo dobre.

Miód ekologiczny – właściwości

Aby miód miał naprawdę swoje lecznicze właściwości, musi pochodzić z czystych upraw, w których nie stosuje się chemicznych dodatków. W przeciwnym wypadku może być wręcz szkodliwy, a już na pewno nie pomoże.

Dobrej jakości miód to prawdziwe bogactwo składników odżywczych i witamin. Zawiera witaminy A, B1, B2, B6 i dużo witaminy C. Do tego biotyna, kwas foliowy, i cały szereg pierwiastków: magnez, potas, wapń, fosfor, żelazo, chlor, mobliden. Dlatego regularne jedzenie miodu może mieć naprawdę zbawienny wpływ na cały organizm. Szczególnie warto o tym pamiętać w okresie przeziębień i grypy.

 zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com