Ekologiczny miód i jego wpływ na zdrowie

Różnego rodzaju miody są popularne i lubiane, a ich zdrowotne i odżywcze działanie znane od pokoleń. Miód to bowiem substancja, która jest wybierana nie tylko ze względu na swoją wyjątkową słodycz, ale także na dobrodziejstwa, jakie można uzyskać z jego spożywania.

Miód – jego rodzaje i właściwości

Miód pszczeli może różnić się ze względu na intensywność smaku i aromatu, kolor, a nawet konsystencję. Jest to w dużej mierze zależne od rodzaju, bowiem miody są naprawdę różne. Można je podzielić na miody nektarowe (kwiatowe) oraz spadziowe, ze wględu na ich pochodzenie.

Niektóre popularne rodzaje miodów:

  • miód manuka
  • miód spadziowy
  • miód akacjowy 
  • miód gryczany
  • miód lipowy
  • miód wielokwiatowy.

Miód ma bardzo wiele zastosowań, które korzystnie wpływają na zdrowie. Jedną z podstawowych i najpopularniejszych jego właściwości jest wspomaganie naturalnej pracy układu odpornościowego człowieka oraz korzystne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. To właśnie sprawia, że jest to częsty składnik popularnych leków, takich jak tabletki na gardło, ale również zalecany jest do dodawania go chociażby do picia w trakcie przeziębienia.

Równie cennym odkryciem był fakt, że miody skutecznie hamują rozwój i namnażanie komórek nowotworowych przez swoje przeciwutleniające właściwości. Miód jest także ważnym składnikiem przy walce z chorobami serca, a także problemów z krążeniem. Istnieje również całkiem sporo naukowych badań odnośnie wpływu i wykorzystania miodu w dietach dla osób z cukrzycą, które wykazały, że jest to dobry zamiennik cukru dla większości pacjentów o takim schorzeniu, jednak nie dla wszystkich – dlatego ilość i częstość stosowania miodu w tym przypadku dobiera lekarz.

Miody ekologiczne

Niestety miód nie uchronił się od dodawania do niego szkodliwych substancji i chemikaliów, głównie po to, aby móc otrzymywać go więcej i tym samym – więcej sprzedawać. Dlatego dobrze jest uważnie wybierać takie produkty, a najlepiej zdecydować się miody ekologiczne.

Wybierając miód z naturalnej pasieki zapewniamy sobie przede wszystkim wysoką jakość nabywanego produktu, ale także pewność, że posiada on wszystkie wartościowe substancje i właściwości. Wiele osób zwraca również uwagę na fakt, że miód ekologiczny różni się od zwykłego miodu niewiadomego pochodzenia walorami smakowymi – ma intensywniejszy zapach, lepszą, prawidłową konsystencję oraz pełnię wyjątkowego smaku, o którą często ciężko w przypadku, gdy wybiera się miody sztucznie dobarwiane szkodliwymi  chemikaliami.

 zdjęcie utworzone przez 8photo - pl.freepik.com